Uroczystości inne niż zwykle

fot. piekary.pl

W związku z epidemią wirusa COVID-19 obchody Święta Konstytucji 3 Maja w tym roku miały inny przebieg niż w poprzednich latach.

Uroczystości związane z uczczeniem 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie mogły być, z uwagi na obostrzenia związane z koronawirusem, jak zwykle – pełne radości. Dominowała zaduma, a wydarzenia, organizowane na ogół z udziałem setek gości i wojskowych, ograniczyły się do złożenia kwiatów na pomnikach upamiętniających najważniejsze chwile związane z Polską. Prezydent Sława Umińska-Duraj i Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Wesołowski, z zachowaniem wymaganych środków ostrożności, złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Brzozowicach-Kamieniu. Później, jak co roku, złożono bukiety pod monumentem „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie” w Szarleju. Nieodzownym elementem tegorocznych obchodów była wizyta na placu u stóp Kopca Wyzwolenia, który zajmuje szczególne miejsce na mapie naszego regionu – jest symbolem walk o polskość i poświęcenia powstańców śląskich walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Ojczyzny, gdzie przedstawiciele władz miasta położyli kwiaty na znak pamięci o wszystkich, którzy oddali swoje życie w imię wartości patriotycznych. Wyjątkowo podniosły, a zarazem smutny obraz obchodów nie mógł zostać niezauważony przez mieszkańców miasta. Komentarze publikowane w sieci są bardzo wymowne: Smutne, że kopiec tego roku jest pusty – napisał w mediach społecznościowych jeden z internautów -Bardzo wymowne zdjęcie – zauważył drugi. Patrząc na fotografię wykonaną w czasie składania kwiatów pod Kopcem Wyzwolenia ciężko nie zwrócić uwagi na to, że wyraża ona emocje, które towarzyszą wielu z nas w ostatnich dniach.
AN

Może zainteresują Cię też inne artykuły:

Inwestor nie zwalnia tempa

Trwają prace nad największą inwestycją w mieście. Teren za kwotę 10 milionów złotych kupiła firma Kome sp. z o.o.
CZYTAJ DALEJ

Tarcza Antykryzysowa w czasach koronawirusa

Koronawirus zmienił nasze życie i wpłynął na różne jego sfery. Działania mające na celu pomoc potrzebującym wdrożono zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym.
CZYTAJ DALEJ

Łatwiejsze segregowanie

Segregacja śmieci to obowiązek wszystkich mieszkańców. Pojemniki półpodziemne ją ułatwiają.
CZYTAJ DALEJ